Masz pytania dotyczące naszych produktów lub członkostwa? Skontaktuj się z nami pod numerem  +48 22 263 06 00 

RS72_OsloSkinlab_0619_9853_W-Article_1140x600.jpg

Znaczenie wyboru odpowiedniego kolagenu

Kolagen wydaje się być gorącym tematem w kręgach zajmujących się pielęgnacją skóry i otrzymuje opinie za i przeciw. W tym artykule zebraliśmy najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące kolagenu: oto wszystko, co musisz wiedzieć o białku zwanym kolagenem.

Ok, zacznijmy od podstaw - czym dokładnie jest kolagen?

Dobre pytanie! Kolagen to białko, które naturalnie występuje w organizmie. Kolagen jest najważniejszym budulcem skóry oraz najważniejszym czynnikiem zapobiegającym zmarszczkom i zachowującym elastyczność. Skóra młodej osoby może zawierać do 80% kolagenu.

Jeśli więc organizm naturalnie wytwarza kolagen, jaki jest cel stosowania różnych produktów kolagenowych?

Około trzydziestego roku życia ilość kolagenu zaczyna spadać w zastraszającym tempie 1-2% rocznie, a proces starzenia się skóry zaczyna przyspieszać. Widać to na przykład w postaci głębszych zmarszczek oraz utraty objętości i elastyczności.

Okej, więc potrzebujemy więcej kolagenu? 

Tak - jeśli korzyści, takie jak utrzymanie jędrności skóry na dłużej, wydają się być czymś, do czego chcesz dążyć! 

Jednak zwykły kolagen nie pomoże. Na przykład żywność bogata w białko również zawiera kolagen, ale niestety zwiększenie ilości białka nie prowadzi do gładszej skóry. Zbadano wpływ codziennego suplementu kolagenu na skórę, a jego skuteczność wykazano jedynie w badaniach z hydrolizowanym kolagenem, tj. kolagenem, który został rozbity na peptydy o określonej długości.

Kolagen jest również szeroko stosowany w kremach nakładanych na powierzchnię skóry, ale w tym przypadku efekt jest miejscowy i dociera tylko do zewnętrznych warstw skóry.

Dlatego korzyści płynące z kolagenu są najbardziej kompleksowe po jego strawieniu. 

Rany! Zgubiłaś mnie przy peptydzie...

Można zignorować wymyślną terminologię - najważniejsze jest to, że proces hydrolizy wydaje się być niezbędny dla wygładzającego skórę działania kolagenu.  

Tak więc efekt został zbadany, ale czy mogę wiedzieć, czy tym badaniom można w ogóle zaufać?

Możesz zacząć od sprawdzenia badań przeprowadzonych na hydrolizowanym kolagenie  tutaj.

Warto zauważyć, że badania te zostały przeprowadzone zgodnie z tak zwanym "złotym standardem". Oznacza to, że są one (UWAGA - nadchodzi więcej wymyślnych terminów naukowych):

  • kontrolowanym placebo
  • podwójnie zaślepione
  • randomizowane
  • recenzowane
  • opublikowane w uznanych medycznych bazach danych

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć te terminy, czytaj dalej. Jeśli nie jesteś zainteresowany lub w pełni je rozumiesz, przejdź do następnego pytania.

Badanie jest kontrolowanym placebo, gdy grupa otrzymująca składnik aktywny jest porównywana z grupą otrzymującą placebo (w tym przypadku proszek, który nie zawiera składnika aktywnego). Gwarantuje to, że zmierzony efekt jest wynikiem działania substancji czynnej, a nie innych czynników, które mogły mieć wpływ na skórę, takich jak palenie tytoniu, słońce, inne kosmetyki, mała ilość snu i/lub stres.

Gdy uczestnicy badania i naukowcy interpretujący wyniki nie wiedzą, kto otrzyma badane substancje, a kto placebo, badanie jest podwójnie zaślepione. Ponadto podział uczestników na dwie grupy jest całkowicie losowy. Dlatego na wynik badania nie można wpływać świadomie lub nieświadomie.

Niezależni badacze, którzy nie uczestniczyli w badaniu, dokonali później przeglądu dokumentów, w którym to przypadku realizacja badania i jego wyniki zostały poddane wzajemnej weryfikacji.

Z drugiej strony publikacja w medycznej bazie danych wymaga spełnienia określonych wymagań jakościowych, aby publikacja była dozwolona.

Co dokładnie wykazano w tych badaniach? 

Stwierdzono, że głębokość linii i zmarszczek na skórze badanych zmniejszyła się nawet o 20% (a dokładniej o 20,1%) podczas ośmiotygodniowego okresu badania (dawka 2,5 g kolagenu Verisol® lub placebo raz dziennie). W innym badaniu elastyczność skóry poprawiła się o 15% w ciągu czterech tygodni.

 Tak więc dodanie suplementu kolagenu do diety nie jest cudownym lekiem z dnia na dzień, wyniki będą wymagały trochę czasu. Jeśli jednak będziesz się tego trzymać, wydaje się niezaprzeczalne, że po prostu dodając codzienną dawkę kolagenu do porannej kawy, możesz uzyskać znacznie jędrniejszą i gładszą skórę w ciągu kilku miesięcy.

 

Dla kogo przeznaczony jest kolagen?

Ponieważ struktura peptydów kolagenowych jest bardzo zbliżona do kolagenu naturalnie występującego w organizmie, można powiedzieć, że przyjmowanie suplementu kolagenowego jest bardzo naturalnym sposobem na zachowanie młodszego wyglądu. Korzyści będą najbardziej widoczne dla osób w wieku powyżej 30 lat, ale wiele osób decyduje się również na stosowanie go w sposób zapobiegawczy. Jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Peptydy kolagenowe nie mają udokumentowanych skutków ubocznych, a sam kolagen nie ma alergenów. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu różnych produktów. The Solution™ - produkt kolagenowy zawiera wyłącznie kolagen: nie dodano do niego żadnych wypełniaczy ani konserwantów, a podczas jego przetwarzania nie stosuje się syntetycznych rozpuszczalników, dzięki czemu jest bezpieczny również dla alergików.

Czego mogę się spodziewać - wiecznej młodości?

Spójrzmy prawdzie w oczy, stosowanie suplementu z kolagenem nie wymaże konsekwencji złego stylu życia. Jeśli palisz, śpisz za mało i źle się odżywiasz, nieuchronnie będzie to widoczne również na zewnątrz, bez względu na wszystko. Nie ma on również na celu zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z pielęgnacją skóry, na przykład regularne oczyszczanie i nawilżanie oraz odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna będą konieczne niezależnie od tego.

Jednak w przeciwieństwie do zabiegów miejscowych, pielęgnuje skórę na całej powierzchni, co stanowi doskonałą podstawę dla innych zabiegów pielęgnacyjnych i zapewnia skórze dodatkowy impuls od wewnątrz. Wyniki badań pokazują rzeczywistą poprawę w zakresie gładkości i elastyczności skóry.

Nie ma nic złego w zmarszczkach i liniach, a suplement kolagenowy nie ma na celu ich całkowitego usunięcia. Ale jeśli Twoim celem jest wyglądać jak najlepiej niezależnie od wieku i delikatnie się starzeć, wysokiej jakości suplement hydrolizowanego kolagenu, taki jak Oslo Skin Lab The Solution, jest absolutnie zalecanym dodatkiem do Twojej rutyny!

​Zadbaj o swoją skórę od wewnątrz i dowiedz się więcej na temat badań i członkostwa Oslo Skin Lab.

OSL_Perfect scale for articles_ half-open-on-white_13182_500x333.jpg