Masz pytania dotyczące naszych produktów lub członkostwa? Skontaktuj się z nami pod numerem  +48 22 263 06 00 

RS70_Solution_9782_W-Article_1140x600.jpg

CZYM JEST KOLAGEN?

Kolagen to zdecydowanie gorący temat wśród miłośników i miłośniczek pielęgnacji, który wciąż budzi wiele pytań. My pomożemy znaleźć na nie odpowiedź! W tym artykule zebraliśmy dziewięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących kolagenu: oto wszystko, co musisz wiedzieć o białku zwanym kolagenem.

Wszędzie słyszy się o kolagenie, ale czym on właściwie jest?

Dobre pytanie. Kolagen to nie tylko suplement, ale białko, które naturalnie występuje w organizmie. Kolagen jest głównym budulcem skóry i najważniejszym czynnikiem przeciwzmarszczkowym, uelastyczniającym i podtrzymującym skórę. Skóra młodej osoby może zawierać do 80% kolagenu.

Jeśli organizm naturalnie posiada kolagen, jakie jest zastosowanie różnych produktów kolagenowych?

Około 25 roku życia kolagen zaczyna zanikać. Naukowcy szacują, że ubożenie w kolagen następuje około 1-2% rocznie, a wraz z wiekiem, proces jeszcze dodatkowo przyspiesza. Możemy to zauważyć na przykład w głębszych zmarszczkach, utracie objętości i elastyczności.

Ok, więc potrzebujemy więcej kolagenu?

Tak – jest to kluczowe przy utrzymaniu jędrnej i elastycznej skóry. Jednak pamiętajmy, że nie każdy kolagen się sprawdzi. Na przykład pokarmy bogate w białko zawierają kolagen, ale zwiększenie ilości białka w diecie nie sprawi, że skóra będzie gładsza (gotowane nóżki czy rosół nie pomogą nam uchronić się przed wiotczejącą skórą). Kolagen jest również szeroko stosowany w kremach, ale jego działanie jest miejscowe i dociera tylko do zewnętrznych warstw skóry.

Kolagen przyjmowany doustnie ma działanie holistyczne, a jego efekty są widoczne na całej skórze. Warto pamiętać, że działanie suplementu kolagenowego zostało zbadane, a jego skuteczność udowodniona tylko w badaniach z użyciem hydrolizowanego kolagenu, tj. kolagenu podzielonego na określonej wielkości peptydy. Dlatego też nie wszystkie doustne preparaty kolagenowe mają taką samą skuteczność. Co więcej, różne typy kolagenu mają różne działanie: kolagen typu 1 wpływa na skórę, kolagen typu 2 wpływa na stawy.

Czym są peptydy?

Nie bój się trudno brzmiących terminów, poznajmy je! Kiedy białko kolagenowe jest hydrolizowane, jest rozkładane przez enzymy na peptydy lub łańcuchy aminokwasów. Proces ten jest niezbędny, aby kolagen (czyli właśnie peptydy kolagenowe) mógł wygładzić skórę.

Czy mogę zaufać tym badaniom?

Kolejne bardzo dobre pytanie! Możesz zacząć od zapoznania się z badaniami dotyczącymi hydrolizowanego kolagenu tutaj.

Niezwykłe w tych badaniach jest to, że zostały one przeprowadzone zgodnie z tak zwanym "złotym standardem". Oznacza to, że są one przeprowadzane w taki sam, rygorystyczny sposób, jak badania nad lekami:

  • kontrolowane placebo
  • podwójnie zaślepione
  • randomizowane
  • zrecenzowane przez ekspertów
  • opublikowane w uznanych medycznych bazach danych

Co to oznacza?

Badanie w oparciu o kontrolowane placebo przeprowadzane jest gdy grupa otrzymująca składnik aktywny jest porównywana z grupą otrzymującą placebo (w tym przypadku proszek niezawierający składnika aktywnego). Zapewnia to, że zmierzony efekt jest spowodowany składnikiem aktywnym, a nie innymi czynnikami, które mogły mieć wpływ na skórę, takimi jak palenie tytoniu, ekspozycja na słońce, inne kosmetyki, brak snu i/lub stres.

Gdy ani uczestnicy, ani badacze interpretujący wyniki nie wiedzą, kto otrzymuje badany lek, a kto placebo, badanie jest podwójnie zaślepione. Ponadto sposób, w jaki uczestnicy są dzieleni na dwie grupy, jest całkowicie losowy. Na wynik badania nie można zatem wpływać świadomie, ani nieświadomie.

Niezależni badacze, którzy nie byli zaangażowani w badanie, uzyskali później dostęp do dokumentów, dzięki czemu badanie zostało poddane wzajemnej weryfikacji pod względem jego przebiegu i wyników.

Z drugiej strony, publikacja w medycznej bazie danych wymaga spełnienia określonych kryteriów rzetelności badania przed wydaniem zgody na jego publikację.

Co dokładnie wykazały te badania?

Podczas ośmiotygodniowego okresu badania (dawkowanie 2,5 g kolagenu Verisol® lub placebo raz dziennie) stwierdzono zmniejszenie głębokości linii i zmarszczek u badanych osób nawet o 20% (dokładnie o 20,1%). W innym badaniu elastyczność skóry poprawiła się o 15% w ciągu czterech tygodni.

Innymi słowy, suplementacja kolagenem nie jest cudownym, natychmiastowym środkiem, ale rzetelną, codzienną rutyną pielęgnacyjną. Ponadto utrzymanie jędrniejszej skóry wymaga konsekwencji i regularności, ponieważ -jeśli nie będziemy jej stosować i- rezultaty będą stopniowo zanikać, jeśli peptydy przestaną działać.

Skąd bierze się kolagen?

Kolagen jest dostępny z wielu źródeł, ale najczęściej jest pochodzenia zwierzęcego. The Solution™ od Oslo Skin Lab wykorzystuje kolagen Verisol®, produkowany w opatentowanym procesie hydrolizy wspomnianym powyżej i jest pochodzenia wołowego. Kolagen pochodzi z produktów ubocznych hodowli zwierząt, a dokładniej z ich nadwyżek. Wykorzystanie całego zwierzęcia jest ekologiczne i zmniejsza wpływ konsumpcji mięsa na środowisko.

Dla kogo przeznaczony jest kolagen?

Ponieważ struktura peptydów kolagenowych źródłowych jest bardzo podobna do struktury kolagenu naturalnie występującego w organizmie, można powiedzieć, że przyjmowanie suplementu kolagenowego jest bardzo naturalnym sposobem na zachowanie młodszego wyglądu. Największą korzyść odnoszą osoby, u których poziom kolagenu w organizmie zaczął już spadać, ale jest on równie odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry a jego działanie jest zarówno naprawcze, jak i prewencyjne.

Peptydy kolagenowe nie mają udokumentowanych skutków ubocznych, a sam kolagen nie zawiera alergenów, ale bardzo ważne jest czytanie składu i odpowieni wybór suplementu kolagenowego. The Solution™ zawiera wyłącznie kolagen: nie dodaje się do niego wypełniaczy ani konserwantów, a w procesie jego przetwarzania nie stosuje się syntetycznych rozpuszczalników, dzięki czemu jest bezpieczny dla alergików.

Czego mogę się spodziewać - wiecznej młodości?

Samo przyjmowanie suplementu kolagenowego nie wystarczy, aby zrekompensować zły styl życia, więc fakty są faktami: jeśli palisz, śpisz za mało i źle się odżywiasz, nieuchronnie będzie to widoczne na zewnątrz. Suplement kolagenowy nie zaspokoi wszystkich potrzeb związanych z pielęgnacją skóry, ale najlepsza możliwa pielęgnacja wymaga (oprócz dobrego stylu życia) takich rzeczy, jak regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry oraz odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna... w zależności od tego, co działa najlepiej dla Ciebie. Kolagen stosowany wewnętrznie stanowi zatem również dobrą podstawę do różnych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Suplementacja kolagenem nie sprawi również, że 40-latka będzie wyglądać jak dwudziestolatka. Nie ma nic złego w zmarszczkach i drobnych liniach, a suplementy kolagenowe nie mają na celu ich całkowitego usunięcia. Ale jeśli Twoim celem jest wyglądać jak najlepiej niezależnie od wieku i starzeć się z wdziękiem, kolagen będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Sprawdź to!

Więcej o badaniach można przeczytać tutaj.

​Zadbaj o swoją skórę od wewnątrz i dowiedz się więcej na temat badań i członkostwa Oslo Skin Lab.

OSL_Perfect scale for articles_ half-open-on-white_13182_500x333.jpg